XXXVIII Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych odbędzie się w dniu 30 marca 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przy placu Sławika i Antalla 1 o godz. 8:00.

Szanowni Państwo,

Wraz z nastaniem 2020 roku LUX MED kontynuuje akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla Pań w wieku 50-69 lat. Badania wykonywane są w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ i nie wymagają skierowania lekarskiego.

W tym roku uprawnienia do skorzystania z bezpłatnej mammografii nabywają Panie z rocznika 1970. Zapraszamy je gorąco do rejestracji na badania i zachęcamy do ich regularnego przeprowadzania. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów  kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

W badaniu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także: nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w miejscowości:

Katowice – przy Centrum Handlowym BELG, ul. Przemysłowa 3

5  lutego 2020 w godzinach od 11.00 do 18.00

6  lutego 2020 w godzinach od 10.00 do 17.00

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.  Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Stanowisko nr 32 Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 14 stycznia 2020 roku w sprawie agresywnych zachowań pacjentów i osób im bliskich zagrażających zdrowiu i życiu osób wykonujących zawody pielęgniarki i położnej oraz Uchwała 206/VI/2014 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 6 czerwca 2014 r.  w sprawie przyjęcia procedury postępowania pielęgniarki/ położnej objętej ochroną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego w przypadku agresywnego zachowania pacjenta/ rodziny w załącznikach

 

Załączniki:
Pobierz plik (Stanowisko nr 32.pdf)Stanowisko nr 32.pdf[ ]810 kB
Pobierz plik (uchwala 206.doc)uchwala 206.doc[ ]88 kB
Pobierz plik (zalacznik 1 206.doc)zalacznik 1 206.doc[ ]77 kB
Pobierz plik (zalacznik 2 206.doc)zalacznik 2 206.doc[ ]28 kB

Szanowni Państwo,

Śląski Urząd Wojewódzki przypomina o obowiązkach sprawozdawczych w zakresie zdrowia i ochrony zdrowia za rok 2019 oraz o obowiązku przekazania sprawozdań MZ w zakresie prowadzonej działalności i pracujących w praktykach lekarzy i lekarzy dentystów.

•        MZ-88 - roczne sprawozdanie o pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą; (obowiązkowe - raz w roku do 13 marca 2020r. za rok 2019);

•        MZ-89 - roczne sprawozdanie o specjalistach pracujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą; (obowiązkowe - raz w roku do 13 marca 2020r. za rok 2019);

•        MZ-11 - roczne sprawozdanie o działalności i pracujących w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej; (obowiązkowe - raz w roku do 31 marca 2020r. z danymi za rok 2019; praktyki zawodowe udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ);

Sprawozdań MZ nie wypełniają praktyki zawodowe świadczące usługi wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego.

Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności,
która nas obezwładnia i zabiera w nieznane.
A kiedy pojawia się kradnąc bliską osobę,
przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno,
które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki Danuty Rudzkiej-Cesarz, która przez lata aktywnie uczestniczyła w tworzeniu samorządu zawodowego najpierw jako członek Okręgowej Rady
a później Przewodnicząca Okręgowego Sądu Pielęgniarek i Położnych.
Pustka którą po sobie zostawiła na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

W imieniu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach oraz Pracowników Biura 
Przewodnicząca Anna Janik

 

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż godziny pracy biura OIPiP w Katowicach w okresie świątecznym przedstawiają się następująco:

24.12.2019 r. biuro czynne do godz. 12:00

27.12.2019 r. biuro czynne do godz. 13:00

31.12.2019 r. biuro czynne do godz. 13:00

za utrudnienia przepraszamy.

„Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. W związku z powyższym nie jest możliwe, aby osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo kształciły się na studiach drugiego stopnia na kierunku położnictwo i po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku położnictwo wystąpiły do okręgowej izby pielęgniarek i położnych o wydanie prawa wykonywania zawodu położnej. Ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku położnictwo przez osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo nie uprawnia tych osób do otrzymania prawa wykonywania zawodu położnej, ponieważ nie ukończyły one pełnego cyklu kształcenia w zawodzie położnej, określonego w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.”

Pełna treść dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-planowanego-prowadzenia-rekrutacji-na-studia-drugiego-stopnia

Szanowni Państwo,

w załączniku Stanowisko nr 30 Prezydium NRPiP z dnia 22 października 2019 r. w sprawie wyrażenia sprzeciwu w związku z zamieszczeniem na facebooku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop Nop, artykułu sugerującego stosowanie na Oddziałach Intensywnej Terapii nieuzasadnionych medycznie procedur i leków.

Załączniki:
Pobierz plik (Stanowisko nr 30.pdf)Stanowisko nr 30.pdf[ ]375 kB

Koleżanki i Koledzy!

19 lipca 2019 r. córka naszego kolegi mgr. farm. Przemysława Krzyżka 15-letnia Maja miała wypadek komunikacyjny, w którym doznała ciężkiego urazu czaszkowo-mózgowego. Liczne złamania kości czaszki, oczodołów, strzaskane płaty czołowe mózgu oraz okolica podwzgórza to obrażenia jakich doznała. Obecnie Maja jest leczona w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Dlatego zwracam się do Was z wielką prośbą o wszelką pomoc, w tym o pomoc finansową dla Mai.
Wszyscy, którzy chcą pomóc niech przyłączą się do akcji "Budzimy Maję":
https://zrzutka.pl/budzimy-maje
Pamiętajmy, że Przemek to nasz znakomity bramkarz, który stojąc między słupkami nie raz oddał zdrowie za Drużynę OIA Katowice i zdobył z nią wiele tytułów, w tym Mistrzostwa Polski w futsalu.


Z poważaniem

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz

Załączniki:
Pobierz plik (Budzimy_Maje.jpg)Budzimy_Maje.jpg[ ]213 kB

Zwracamy się z prośbą o pomoc dla wnuka naszej koleżanki pielęgniarki pani Wioletty Sidło. Szymonek jest radosnym chłopcem u którego zdiagnozowano złożoną wadę serca. Zachęcamy do wsparcia Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą" pod opieką której znajduje się Szymek.

 

Załączniki:
Pobierz plik (20190718132829.pdf)pomoc dla Szymonka[ ]106 kB