W związku z otrzymaną od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacją indywidualnej dotyczącej konieczności wystawiania deklaracji PIT 8C przez Okręgowa Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, a tym samym odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez pielęgniarki i położne wyjaśniam, co następuje: wszyscy Państwo, którzy uczestniczyliście w różnych formach samopomocowych, min. kursach organizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach otrzymaliście list wyjaśniający wraz z informacją PIT 8 C.

W związku z otrzymaną od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacją indywidualnej dotyczącej konieczności wystawiania deklaracji PIT 8C przez Okręgowa Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, a tym samym odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych przez pielęgniarki i położne wyjaśniam, co następuje: wszyscy Państwo, którzy uczestniczyliście w różnych formach samopomocowych, min. kursach organizowanych przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach w najbliższym czasie otrzymacie list wyjaśniający wraz z informacją PIT 8 C. Informacje zawarte w PIT 8C muszą zostać przez Państwa uwzględnione przy rocznym rozliczeniu podatkowym za rok 2013 oraz musi zostać zapłacony podatek dochodowy w wysokości 18%.

Osoby, które standardowo rozliczały swoje przychody za dany rok na formularzu PIT-37 w roku za który otrzymały informacje PIT-8C winny dokonać całego rozliczenia za rok 2013 na formularzu PIT-36.

W części „D” w wierszu 8 formularza PIT-36: „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury – renty z zagranicy)” należy wykazać kwotę przychodu z PIT-8C z poz. 30.

Jeżeli Państwo będziecie potrzebowali wyjaśnień, prosimy o kontakt telefoniczny z działem księgowości OIPIP pod numerami: 32 750 82 67 lub 32 750 85 15. Ponadto wszelkie zapytania proszę kierować drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z uwagi na ważność sprawy związaną z Państwa rozliczeniem podatkowym proszę śledzić stronę internetową OIPIP w Katowicach. Dołożymy wszelkich starań, aby ułatwić Państwu pozytywne załatwienie sprawy.

Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
w Katowicach