Spis treści


Biblioteka czynna jest we wtorki w godzinach 07:30-15:30 oraz czwartki w godzinach 10:00-18:00.

E-mail do biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy!

 


 

IBUK LibraSzanowni Państwo,
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach zakupiła dla pielęgniarek i położnych bezpłatny dostęp do wirtualnej czytelni IBUK Libra.
Księgozbiór online zawiera specjalistyczne, naukowe i popularnonaukowe publikacje we języku polskim z zakresu medycyny, psychologii, prawa i innych dziedzin, wydane przez renomowane polskie oficyny. Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online będzie można bezpłatnie korzystać z serwisu przez całą dobę z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek ale również zaawansowaną pracę z tekstem.

Z powyższej oferty będą Państwo mogli skorzystać składając wniosek o nadanie dostępu do Serwisu IBUK do OIPIP w Katowicach.

 

Wraz z wnioskiem należy złożyć arkusz aktualizacyjny, który można pobrać stąd..

Nie od dziś wiadomo, że pielęgniarki i położne są w pełni wykwalifikowanymi profesjonalistami. W związku z nieustannym rozwojem nauki i medycyny, ich wiedza, którą nabędą podczas edukacji i pogłębią poprzez praktykę, musi być na bieżąco aktualizowana, o czym mówi Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej. Dlatego też ORPiP w Katowicach zdecydowała o zakupie licencji dostępu do platformy IBUK Libra.

Jest to zbiór publikacji akademickich i opracowań naukowych dostępnych on-line, z których można korzystać nie tylko na komputerach czy laptopach, ale też na smart fonach oraz tabletach – wystarczy mieć stały dostęp do Internetu.

Poza tym, za pośrednictwem platformy można nie tylko przeczytać daną publikację, ale też opracować tekst według swoich potrzeb, np. robić notatki, tagować ważniejsze fragmenty, wyszukać potrzebne słowa i frazy itp.

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe instrukcje, jak zarejestrować się w systemie oraz jak korzystać z podstawowych funkcji czytelni on-line.

Przede wszystkim należy uzyskać kod PIN stanowiący klucz dostępu do systemu. W tym celu trzeba złożyć do OIPiP w Katowicach wniosek z prośbą o dostęp do platformy (w którym należy wpisać m. in. nr Prawa Wykonywania Zawodu, nr PESEL, adres e-mail), zaświadczenie o opłacaniu składek za ostatnie 3 lata oraz – jeśli zachodzi taka konieczność – arkusz aktualizujący dane osobowe. W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze edukacji, a co za tym idzie, nie uzyskały Prawa Wykonywania Zawodu, we wniosku wpisać trzeba nr PESEL oraz nr legitymacji studenckiej, której ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem (ew. bez potwierdzenia, lecz z oryginałem dokumentu do wglądu) należy dołączyć do wniosku.

Po złożeniu w Izbie stosownych dokumentów, na wskazany we wniosku adres e-mail otrzymają Państwo kod PIN. Wówczas można przystąpić do rejestracji.

  1. W wyszukiwarce internetowej należy wpisać adres www.libra.ibuk.pl .

  2. Opcja rejestracji/logowania znajduje się w prawym górnym rogu.

  3. Przy pierwszej wizycie na platformie IBUK zakłada się osobiste konto myIBUK, a na wskazany adres e-mail otrzymuje się link potwierdzający, w który należy kliknąć.

  4. Po utworzeniu konta osobistego myIBUK, można się zalogować do systemu (poprzez wpisanie e-mail’a i hasła, poprzez konto Facebook lub konto Google).

  5. Po zalogowaniu wyświetli się główna strona platformy. Wówczas należy kliknąć w guzik „BRAK INSYTYUCJI”. Po rozwinięciu, pojawi się opcja „DODAJ KOD PIN” – wtenczas należy wprowadzić PIN otrzymany z OIPiP w Katowicach i potwierdzić go przez kliknięcie „DODAJ”. Od tego momentu można korzystać z zasobów platformy IBUK Libra.

Należy podkreślić, że nie wszystkie instytucje korzystające z platformy mają w swoim zasobie te same publikacje. Wszystko zależy od tego czy do danego dzieła został wykupiony dostęp. Aby dowiedzieć się czy OIPiP w Katowicach nabyła prawa do korzystania z konkretnej pozycji, przed rozpoczęciem wyszukiwania należy wybrać odpowiedni katalog, tj. „Publikacje, do których mam dostęp” – znajduje się on po lewej stronie ekranu. Wówczas wyszukiwanie zostanie ograniczone tylko do pozycji, które będzie można przeczytać.

Najszybszym sposobem na wyszukanie konkretnej publikacji lub grupy książek na dany temat jest posłużenie się „Wyszukiwarką publikacji” znajdującą się na górze strony. Wystarczy wpisać jedną z wymienionych danych: tytuł, autora, ISBN/ISSN, słowo kluczowe. Aby jeszcze bardziej zawęzić zakres poszukiwań warto użyć tzw. filtrów wyszukiwania.

Po lewej stronie znajdują się KATEGORIE, np. Nauki ekonomiczne, Nauki humanistyczne itp., spośród których można wybrać dziedzinę najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom. Poza tym, publikacje można filtrować też po roku wydania (zaznaczając konkretny rok lub przedział czasowy), wydawnictwach czy języku.

Istnieje też opcja wyszukiwania zaawansowanego – by z niego skorzystać należy kliknąć „Więcej opcji wyszukiwania”- guzik znajduje się z prawej strony wyszukiwarki.

Po znalezieniu interesującej nas pozycji, można przystąpić do przeglądu jej zawartości. W tym celu należy kliknąć w daną książkę. Od razu uzyskamy dostęp do treści publikacji. Jest to tzw. szybki podgląd treści, dzięki któremu nie musimy niczego ściągać czy instalować na naszym sprzęcie.

Po prawej stronie znajdują się podstawowe informacje o książce, wraz ze skróconym opisem. Dostęp do pełnych informacji i opisu danej publikacji będzie możliwy po wejściu w „PEŁNĄ INFORMACJĘ O KSIĄŻCE”.

Również po prawej stronie, jednak nieco niżej znajdują się słowa kluczowe tematycznie powiązane z danym dziełem – klikając w nie znaleźć można pozycje o podobnej tematyce.

Gdy w całej publikacji interesują nas tylko konkretne rozdziały, można skorzystać z interaktywnego spisu treści (umieszczonego na górze strony), który pozwala swobodnie przemieszczać się między rozdziałami – kliknięcie w nazwę danego rozdziału od razu przenosi nas na wybraną stronę.

Niestety, nie wszystkie publikacje posiadają spis treści, dlatego można wspomóc się wyszukiwarką (prawy górny róg) wpisując do niej konkretne hasło. Zostanie ono wyszukane w całej treści dokumentu.

Jak więc widać platforma IBUK Libra daje nam wiele możliwości pracy z tekstem. Dokładny ich opis znajdą Państwo PONIŻEJ. Warto zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do pracy nad tekstem. Zdecydowanie zwiększy to jej tempo, a co za tym idzie –wzrośnie nasza wydajność. Zachęcamy gorąco do rejestracji i korzystania z platformy IBUK Libra.